Tag Archives: ból w dole pleców

tabletki, plastry i maście- leczenie farmakologiczne

W momencie gdy potężny ból przeszyje nasze plecy, szukamy sposobu dzięki któremu możemy go ukoić. Wtedy zazwyczaj pierwsze co robimy to sięgamy do apteczki i faszerujemy swój organizm farmakologiczną chemią. Niestety lekarstwa przeciwbólowe mają to do siebie, że ich okres półtrwania trwa od – do. W przypadku silniejszych specyfików, uśmierzamy swój ból na około 6 godzin, gdy posiadamy wyłącznie bez receptowe medykamenty okres ten skraca się do maksymalnie 3 godzin. Czy leczenie farmakologiczne pomoże nam w całkowitym pozbyciu się bólu określonego miejsca na plecach? Niestety w najczęstszych przypadkach nie jest to możliwe, ponieważ leki nie likwidują objawu bólu, a wyłącznie go wyciszają. Ofiarują choremu fałszywe odczucie zdrowienia.

tabletki na ból pleców

Do leków uśmierzających ból należą m.in maście oraz plastry rozgrzewające, żele przeciwzapalne takie jak ketonal, doustne tabletki naproxen, ewentualnie butapirazol. Na samym szczycie znajdują się zastrzyki zwane blokerami, które podawane są bezpośrednio w nerw. Podawane one są w przypadkach, gdy pacjent nie jest w stanie wytrzymać fizycznie bólu, jaki sprawia mu dana część jego ciała. Ale dlaczego lekarstwa nie potrafią wyleczyć większości schorzeń? Każde źródło bólu musi w jakiś sposób powstać, nie ma innej opcji. U większości ludzi ból ten powstaje np podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Uraz, który powstaje na skutek działania sił jest najczęściej przemieszczeniem kręgu w obrębie stawów kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych. I w tym momencie dochodzi do samoczynnego przykurczu mięśni, czego wynikiem jest ból. Aplikowanie leku przeciwbólowego i rozluźniającego mięśnie nie zlikwiduje przyczyny bólu, lecz go chwilo zneutralizuje.

Pierwszorzędną regułą, którą powinien kierować się chory jest aforyzm „lepiej zapobiegać niż leczyć”. A jeżeli wybierzemy drogę leczenia, to na pewno nie powinniśmy robić tego na własną rękę, a wyłącznie z pomocą doświadczonego lekarza. Ogromnej części pacjentów dałoby się odpowiednio pomóc we wczesnej fazie choroby, gdybyśmy tylko z odpowiednim wyprzedzeniem zdecydowali się na odwiedzenie lekarza wykonującego kurację manualną. Dopiero po manipulacji wystarczyłoby się zapisać na masaże, bądź fizykoterapię a efekty owej pracy mogłyby uchronić wielu pacjentów przed koniecznością działania operacyjnego. Pamiętajmy, że najważniejsze jest działać mądrze i z wyprzedzeniem, a żaden ból nie będzie nam straszny.

Silne bóle pleców

Silne bóle pleców mogą dopaść każdego. Nawet osoby wcale nie zaawansowane wiekowo. Oto pytanie dotyczące bólu pleców przysłane od młodej jeszcze osoby:

- Jestem 35-letnim mężczyzną, który miał bóle w dolnej części pleców w ciągu ostatnich kilku tygodni i chciałbym poznać kilka metod, aby w dolnej części pleców odczuć ulgę w bólu. Ponieważ moja matka i ciotka cierpią zarówno na artretyzm to zastanawiam się czy też jestem ofiarą rozwijającej się choroby stawów.

Odpowiedź lekarza specjalisty:

- Jest to możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne, że ma Pan zapalenie stawów kręgosłupa, ale najczęstszą przyczyną ostrego bólu krzyża u ludzi w Pańskim wieku jest nadwyrężenie pleców. Stan ten jest spowodowany przez naprężenia mięśni lub więzadeł wspierających kręgosłup lub przepukliny odcinka lędźwiowego dysków (podkładki chrząstki). Nie zawsze można rozróżnić dwie przyczyny, nie jest to konieczne. W większości przypadków, ból ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Czasami jednak warunki, które powodują ostre bóle pleców mogą prowadzić do problemów bardziej przewlekłych i poważnych. Do bardziej poważnych objawów należą: utrzymujący się ból, ból i drętwienie, które promieniuje w dół zarówno na nogi, uciążliwe bóle w nocy oraz gorączka, utrata masy ciała i obrzęk stawów. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest by skonsultować się z lekarzem, który może zbadać dokładnie, zlecić prześwietlenie pleców i wykonać niektóre badania laboratoryjne. Możliwe przyczyny bólu w tych przypadkach mogą obejmować zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub infekcje czy nowotwór kręgosłupa.

Zakładając, że Twój problem bólowy jest podstawowy i nie wykazuje komplikacji to następujące informacje mogą pomóc w zmniejszeniu bólu pleców:

Staraj się żyć aktywnie. Długotrwałe leżenie w łóżku (więcej niż cztery dni) zawiera potencjał do osłabienia mięśni i przedłużenia bólu.

Ćwicz z umiarem. Zacznij od kilku minut dziennie spacerowania, pływania lub jazdy na rowerze stacjonarnym. Później wydłużaj trening do 20 lub 30 minut bez przerwy po ustąpieniu bólu. Jeśli ćwiczenie powoduje zbyt wiele bólu, spróbuj użyć innego. Można kontynuować codzienną rutynę pracy, jeśli nie polega ona na wytężonej pracy fizycznej.

Użyj leków. Paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Ibuprom mogą uśmierzać skutecznie ból pleców. Leki zwiotczające mięśnie, czasami przepisywane na ból pleców, mogą w niewielkim stopniu pomóc na ból i powodować niepożądane skutki uboczne, w tym zawroty głowy, senność lub suchość w ustach.

Użyj gorących i zimnych zabiegów. Okład z lodu lub termofor stosowane do dolnej części pleców mogą przynieść szybkie ukojenie.

Praktykuj odpowiednie techniki podnoszenia ciężarów. Dźwigaj je blisko ciała, na wysokości pępka i unikaj skręcania czy zginania pleców podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Należy unikać długotrwałego siedzenia. Jeśli pracujesz przy biurku, często zmieniaj pozycję. Używaj krzeseł z podłokietnikami w celu odciążenia pleców podczas siedzenia.