Silne bóle pleców

Silne bóle pleców mogą dopaść każdego. Nawet osoby wcale nie zaawansowane wiekowo. Oto pytanie dotyczące bólu pleców przysłane od młodej jeszcze osoby:

- Jestem 35-letnim mężczyzną, który miał bóle w dolnej części pleców w ciągu ostatnich kilku tygodni i chciałbym poznać kilka metod, aby w dolnej części pleców odczuć ulgę w bólu. Ponieważ moja matka i ciotka cierpią zarówno na artretyzm to zastanawiam się czy też jestem ofiarą rozwijającej się choroby stawów.

Odpowiedź lekarza specjalisty:

- Jest to możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne, że ma Pan zapalenie stawów kręgosłupa, ale najczęstszą przyczyną ostrego bólu krzyża u ludzi w Pańskim wieku jest nadwyrężenie pleców. Stan ten jest spowodowany przez naprężenia mięśni lub więzadeł wspierających kręgosłup lub przepukliny odcinka lędźwiowego dysków (podkładki chrząstki). Nie zawsze można rozróżnić dwie przyczyny, nie jest to konieczne. W większości przypadków, ból ustępuje w ciągu kilku tygodni.

Czasami jednak warunki, które powodują ostre bóle pleców mogą prowadzić do problemów bardziej przewlekłych i poważnych. Do bardziej poważnych objawów należą: utrzymujący się ból, ból i drętwienie, które promieniuje w dół zarówno na nogi, uciążliwe bóle w nocy oraz gorączka, utrata masy ciała i obrzęk stawów. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest by skonsultować się z lekarzem, który może zbadać dokładnie, zlecić prześwietlenie pleców i wykonać niektóre badania laboratoryjne. Możliwe przyczyny bólu w tych przypadkach mogą obejmować zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa lub infekcje czy nowotwór kręgosłupa.

Zakładając, że Twój problem bólowy jest podstawowy i nie wykazuje komplikacji to następujące informacje mogą pomóc w zmniejszeniu bólu pleców:

Staraj się żyć aktywnie. Długotrwałe leżenie w łóżku (więcej niż cztery dni) zawiera potencjał do osłabienia mięśni i przedłużenia bólu.

Ćwicz z umiarem. Zacznij od kilku minut dziennie spacerowania, pływania lub jazdy na rowerze stacjonarnym. Później wydłużaj trening do 20 lub 30 minut bez przerwy po ustąpieniu bólu. Jeśli ćwiczenie powoduje zbyt wiele bólu, spróbuj użyć innego. Można kontynuować codzienną rutynę pracy, jeśli nie polega ona na wytężonej pracy fizycznej.

Użyj leków. Paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Ibuprom mogą uśmierzać skutecznie ból pleców. Leki zwiotczające mięśnie, czasami przepisywane na ból pleców, mogą w niewielkim stopniu pomóc na ból i powodować niepożądane skutki uboczne, w tym zawroty głowy, senność lub suchość w ustach.

Użyj gorących i zimnych zabiegów. Okład z lodu lub termofor stosowane do dolnej części pleców mogą przynieść szybkie ukojenie.

Praktykuj odpowiednie techniki podnoszenia ciężarów. Dźwigaj je blisko ciała, na wysokości pępka i unikaj skręcania czy zginania pleców podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Należy unikać długotrwałego siedzenia. Jeśli pracujesz przy biurku, często zmieniaj pozycję. Używaj krzeseł z podłokietnikami w celu odciążenia pleców podczas siedzenia.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 6.7/10 (16 votes cast)
Silne bóle pleców, 6.7 out of 10 based on 16 ratings

Dodaj komentarz